تبلیغات
افزایش اطلاعات عمومی شما در اینجا - مسواک را جدی بگیرید ( عوارض مسواک نزدن )

مسواک زدن را فراموش نکنید

بزاق دهان در زمان خواب شبانه در صورت مسواك نزدن مهمترین عامل پوسیدگی دندان است.

لیلا نصیری خانلر در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا» اظهار داشت: مهمترین زمان مسواك برای حفظ بهداشت دندان ها پیش از خواب شبانه و همچنین پس از بیداری به صورت ۲ نوبت در شبانه روز است.

وی افزود: مسواك زدن بعد از مصرف هر نوع وعده غذایی كامل ترین توصیه برای حفظ بهداشت دندان به حساب می آید ولی به دلیل كمتر ترشح كردن بزاق دهان در زمان خواب شبانه در طول ۷ تا ۸ ساعت شب، میكروب های لثه و دندان بیشترین فرصت را برای شیوع پوسیدگی دندان ها به دست می آورند كه در این راستا افراد به طور جد باید شب ها قبل از خواب مسواك و بهداشت دندانی خود را رعایت كنند.

نصیری خانلر تصریح كرد: به طور كلی۲ عامل مسواك نزدن صحیح و نوع بزاق هر فرد مهمترین دلایل گرفتن جرم و در نهایت پوسیدگی دندان ها است و در این راستا افراد باید آگاه باشند كه برخی بزاق های دهانی عامل اصلی فراگیری جرم گسترده بر روی دندان ها است.

این دندانپزشك اظهار داشت: بر اساس توصیه همیشگی دندانپزشكان بررسی دندان ها باید برای افراد در هر ۶ ماه صورت پذیرد و به دلیل تفاوت بزاق افراد، باید معاینات دهان و دندان توسط دندانپزشك انجام شود زیرا برخی بزاق های دهانی فرآیند جرم پذیری دندان ها را افزایش می دهد و باید توسط دندانپزشك بررسی شود.

نصیری خانلر خاطرنشان كرد: برخی بزاق ها جرم بیشتری بر روی دندان ایجاد می كنند و در صورت تغذیه نامناسب و چسبیدن رنگ دانه ها بر روی دندان، زمان پوسیدگی بسیار كاهش می یابد كه این امر طول عمر دندان ها را نیز كمتر می كند.

 
چگونه مسواک زدن


مسواک زدن را شاید به‌توان یکی از تثبیت‌شده ترین عادات بهداشتی دانست. اما منظم مسواک زدن به معنای آن نیست که آن را درست انجام می‌دهید.  مسواک زدن ناکافی پلاک‌های مملو از میکروب - ماده سفیدی که میان دندان‌ها و نزدیک لبه لثه‌ها جمع می‌شود - را به جای می‌گذارد که باعث پوسیدگی دندان میشود.

 
تفاوت مسواک زدن با درست مسواک زدن

امروزه کمتر کسی است که در طول شبانه روز مسواک نزند ولی متاسفانه چیزی که کمتر به آن توجه می شود نحوه صحیح مسواک زدن است،به طوری که در اکثر موارد مسواک زدن با مسواک نزدن تفاوتی ندارد. یادمان باشد مسواک زذن با درست مسواک زدن فرق می کند،پس درست مسواک زدن را بیاموزیم.
1-قبل از مسواک زدن حتما از تمیز وسالم بودن مسواک خود مطمئن شوید.
2-سعی کنید بعد از هر با مصرف موادغذایی به خصوص موادشیرین دندان هایتان را مسواک کنید ولی اگر نتوانستید این کار را بعد از هر بار خوردن انجام دهید ،هر روز حداقل دو بار مسواک بزنید.
 (صبح بعد از صبحانه،شب قبل از خواب)
3-هر بار مسواک زدن باید حدود 4تا5دقیقه طول بکشد .
4-حتما از نخ دندان برای تمیز کردن دندان های تان استفاده کنید ،زیرا مسواک فقط سه سطح از پنج سطح دندان را تمیز می کند ودو سطح با قیماند راتنها نخ دندان می تواند تمیز کند.
5-بعد از مسواک زدن با خمیر دندان و شستن دهان تان ،یک بار هم با مسواک خالی و بدون خمیر ،دندان های تان راتمیز کنید.
6-معمولا موقع مسواک زدن به همه چیز غیر از مسواک زدن فکر می کنیم. این کار اشتباه است.هنگام مسواک زدن فقط به دندان های تان و نوه مسواک زدن تان بیندیشد و با حواس جمع مسواک بزنید.
 

تصویری از دندان خراب :

 

تصویری از دندان سالم :