تبلیغات

انتخاب با شماست؛ یا هدفون یا گوش سالم

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که در مدت‌های طولانی با هدفون به موسیقی گوش می‌دهید یا از هندزفری استفاده می‌کنید، بهتر است این عادت خود را ترک کنید یا کمتر این کار را انجام دهید زیرا گوشتان در معرض خطر است. یک متخصص گوش و حلق و بینی، وزوز گوش، صداهای آزاردهنده در گوش، کم شدن آستانه شنوایی و کاهش حساسیت گوش به صداهای بلند را از نتایج استفاده از سیستم‌های هندزفری و هدفون دانسته است.

 دکتر محسن نراقی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرده استفاده زیاد از این سیستم‌های گوشی باعث می‌شود سیستم‌های حساس گوش داخلی که تعداد زیادی از سلول‌های مویی در آن قرار دارد صدمه ببینند و از بین رفتن سلول‌های مویی باعث تغییر آستانه شنوایی گوش شده و افراد به صداهای بلند عادت می کنند. این عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفته برخلاف تصور شایع در جامعه، عفونت گوش هیچ ارتباطی به استفاده از هندزفری و هدفون ندارد و این دو مقوله کاملاً جدا از هم هستند.

 

 

 

 مضرات استفاده طولانی مدت از هدفون

یکی از مضرات  استفاده طولانی مدت از هدفو ن این میباشد که درطول زمان ممکن است به گوش صدمات جبران ناپذیری وارد نماید دلیل آن هم بیشتر به استفاده از هدفون های نامناسب برمی گردد یک هدفون خوب باید تاحد امکان مانع از ورود صدای محیط اطراف به گوش شود زیرا صدای محیط اطراف(بخصوص در محیط هایی مانند خیابان که صداها بسیار زیادند)مانع از آن می شود که فرد صدای دستگاه را خوب بشنود ودر نتیجه ولوم آنرا بالا میبرد(به طور ناخودآگاه بالاتر از حد استاندارد)که با گذشت زمان صدمات جبران ناپذیری به پرده گوش وارد می آورد پس استفاده از یک هدفون استاندارد شرط اولیه برای یک پخش موسیقی همراه می باشد

استفاده از هدفون برای مدت زمان معمولی و با صدای معمولی ، خطر خاصی نداره ... ولی یه حالتش 100% خطرناکه : استفاده از هدفون با صدای خیلی بلند ، توی مکان های پرسروصدا - مثل مترو و ...


الان که بعضی از مدلها ، مثل ipod nano ، یه گزینه دارن که می تونی حداکثر صدای خروجی دستگاه رو محدود کنی و دیگه از اون حد بلندتر نشه

گوش کردن به موسیقی با هدفون با صدای بلند خسارت‌های دائمی به دستگاه شنوایی وارد می‌کند.
موسیقی با فرمت ‪ Mp3‬به‌راحتی به ‪ ۱۲۰‬دسی بل می‌رسد که با صدای بلند شدن یک جت از باند برابری می‌کند.
صداهای بلند باعث مرگ سلول‌های گوش که وظیفه فیلترکردن صدا رادارند می شود. این سلول‌ها باید بطور طبیعی و با بالا رفتن سن ضعیف شوند.
متخصصان درعین حال توصیه می‌کنند که‌اگر باروش باصطلاح ‪ ۶۰-۶۰‬به موسیقی گوش داده شود به‌این معنی که تنها بمدت ‪ ۶۰‬دقیقه در روز و باصدایی برابر با‪ ۶۰‬درصد ولوم دستگاه به موسیقی گوش داده شود، خطری وجود نخواهد داشت.
اما اگراین موضوع را به فراموشی سپرده و دچاراحساسات شده و لذت زود گذر شنیدن بلند صدای موسیقی از طریق گوشی را ترجیح دهند ، بزودی عارضه آزاردهنده کری زود رس ، درانتظار آنان خواهد بود.

تهدید شنوایی کاربران توسط MP3 پلیر

افرادی که تنها 5 ساعت در هفته به MP3 پلیر با صدای بلند گوش می دهند احتمالاً دچار آسیب های دائمی شنوایی خواهند شد.
به گزارش بخش خبر شبکه فن آوری اطلاعات ایران ،از سایت http://www.khodkar.ir ،تیمی متشکل از 9 متخصص وابسته به کمیته علمی خطرات نوظهورسلامتی در گزارشی این خبر را اعلام کردند.
این نهاد اروپایی همچنین گفت جوانانی که در معرض این آسیب ها قرار دارند شاید تا سال ها پس از صدمه وارده این مشکل را احساس نکنند. در این گزارش آمده است: "به طور مرتب گوش کردن به موسیقی پلیرهای شخصی با صدای بلند در سال های جوانی معمولاً هیچ نمود آنی در مورد شنوایی ندارد، اما احتمالاً در سال های بعدی زندگی ثقل سامعه ای خود را نشان می دهد. "
برخی از کارشناسان تأکید دارند که اگر جوانان به گوش کردن موسیقی در دراز مدت و با صدای بلند ادامه دهند در طول سال های آتی در میانه دهه سوم زندگی خود در معرض جدی خطر نارسایی شنوایی قرار خواهند گرفت. در مورد جوانان گزارشات فراوانی از زنگ زدن دائمی یا موقتی گوش در نتیجه گوش کردن به موسیقی با صدای بلند وجود دارد، اما مطالعات کمی در زمینه ارتباط بین استفاده از موسیقی پلیرهای شخصی و زنگ زدن گوش انجام شده است.
پس از شکایتی که توسط یکی از کاربران iPod در سال 2006 از شرکت اپل مطرح شد و این شرکت متهم به عدم رعایت اصول ایمنی برای شنوایی گردید تحقیقاتی در این زمینه به انجام رسید. در این شکایت آمده بود که iPod می تواند صداها را با قدرت 115 دسی بل تولید کند در حالی که برخی بررسی ها نشان می داد تنها 28 ثانیه گوش کردن به صدایی با این قدرت در روز می تواند به شنوایی آسیب جدی وارد نماید. علاوه بر این ها هدفون این دستگاه به گونه ای طراحی شده است که تمام صداهای بیرون را مسدود می کند.
اگرچه چنین دستگاه هایی برای تمرینات مکرر و تقویت حافظه مناسب قلمداد می شوند اما نمی توان خطرات آن ها را نادیده گرفت.گفتنی است عدم ارتباط با محیط و ایزوله شدن به هنگام گوش کردن به موسیقی توسط این ابزار، خطرات دیگری را نیز در خیابان ها، و جاده های پر رفت و آمد نیز می تواند به همراه داشته باشد که باید به آن ها نیز توجه کرد.